top of page

Hukuk Öğrencisini Hedefine Hızla UlaŞtıracak 5 TED KonuŞması

Merhaba hukukçu adayı, buraya geldiğine göre eğitimin için neler yapabileceğini merak ediyorsun. O halde senin için derlediğimiz TED konuşmalarını izlemelisin bizden söylemesi. Sadece alanın üzerine değil, birçok farklı alandan edindiğin bilgilerle eğitiminde ilerleyebilirsin. Bölüm hakkında düşüncelerin bir kenarda seni beklerken insan üzerine fikir alabileceğin, bunlar üzerinden toplumlara dair fikir üretebileceğin TED konuşmaları karşında. Keyifli Seyirler!

1. Carol Dweck: Gelişebileceğinize inanmanın gücü

Carol Dweck, bu konuşmada çocuklar üzerinde yürütülen birtakım araştırmaların sonuçlarını paylaşıyor. Gelişime açık zihinlerin gücü üzerinden ‘’yet’’ ifadesinin önemini vurguluyor. ‘’Başarısızlıklar ve hatalar, büyüyebilmek için fırsatlardır. Böylece bir sonraki sefer, neyin farklı yapılabileceğini düşünmeye ve analiz etmeye başlanabilir. Yapamıyorum değil, henüz olmadı!’’

2. Daniel Amen: Beynini değiştir, Hayatın Değişsin        

20 yıldan fazla, 90 ülkede yapılan 63.000 beyin taraması baz alınarak yapılan incelemelerin açığa çıkardıklarını anlatan Dr. Amen, nerede yaşarsak yaşayalım sağlıklı yaşama ilişkin paradigmalarımızı ve anlayışımızı nasıl değiştirebileceğini detaylandırıyor. Ortaya çıkan sonuçlar ise oldukça ilgi çekici bir hal alıyor.

3. Angela Lee Duckworth: Başarının Anahtarı

Prestijli bir işten ayrılan Angela Lee Duckworth, New York devlet okullarında 7. sınıflara matematik öğretmeye başladı. Başarılı öğrencileri hırslı öğrencilerden ayıran tek şeyin IQ olmadığını hemen fark eden Angela, buradaki konuşmasında, başarının habercisi olarak adlandırdığı ‘‘metanet’’ teorisini açıklıyor.

4. Dan Pink: Şaşırtıcı Motivasyon Bilimi Üzerine

Kariyer analisti Dan Pink, sosyal bilimcilerin bildiği ama yöneticilerin bilmediği bir gerçekten yola çıkarak motivasyon bilmecesini inceliyor: Geleneksel ödüller düşündüğümüz kadar etkili değildir. Aydınlatıcı hikayeleri ve belki de sizi ileri götürecek yolu dinleyin.

5. Lara Boyd: Bunu izledikten sonra beynin eskisi gibi olmayacak

Dr. Lara Boyd nöroplastisitenin size istediğiniz beyni şekillendirme gücü verdiğini anlatıyor.

Bizi DeğerlendirinBayılmadımHarika değilİyiHarikaMuhteşemBizi Değerlendirin
bottom of page