top of page

HUKUKÇULAR GÖRSÜN TÜRÜNDEN DİZİLER

Merhaba sevgili hukukçu! Ders kitapları arasında boğulduğunu görebiliyorum. Şimdi biraz ara ver ve senin için hazırladığımız çıtır çerez dizilerden birini seç. Kitaplardan öğrendiğin teorileri pratikte gördükçe daha da motive olacağından eminiz 😊 ‘Hukukçu’ olmak sadece hukuk fakültesine gidip tuğla gibi kitapları sarı fosforlu kalemle boyamakla olmuyor maalesef ☹ Kitaplar okuyup, dizi/film izleyerek ‘yaşayan hukuka’ dair fikir edinmen meslek hayatın için çok faydalı olacaktır. Hakkında araştırmalar yapıp, ileride mesleğini gerçekleştireceğin bir alanla ilgili izleyeceğin bu diziler seni çok heyecanlandıracak.

1. HOW TO GET AWAY WITH MURDER?

F1.jpg

İlk sırada benim favorim olan, ceza hukuku temalı bir dizi var. Bir grup hırslı hukuk öğrencisi ve onların criminal savunma derslerine giren gizemli profesörleri hem kendi hayatlarını değiştirecek hem de tüm üniversiteyi çalkalayacak bir cinayet davasına dahil olur. Her bölümü birbirinden heyecanlı ve sürükleyici diziyi izlerken başından kalkamayacaksınız.

SEZON SAYISI: 6

2. SUITS

Hukuk fakültesinden atılan, çok zeki ve olağanüstü bir fotografik hafızaya sahip olan Mike Ross'un yolu, Harvard mezunu Harvey Specter ile kesişir. Specter, New York'un bir numaralı avukatlarından biridir ve Mike'ın yeteneklerinden oldukça etkilenmiştir.

F2.png
Suits Minimal Poster.jfif

Böylece ikili bir araya gelerek, Mike'ın da Harvard mezunu olduğu yalanını söyler ve birlikte çalışmaya başlarlar. Dizi; olayları çözümlemede farklı bakış açıları geliştirmeyi, pes etmemeyi ve sıfırdan yükselmeyi çok güzel işliyor. Klasikler arasında yer alan bu dizi, hukuki bakış açınıza oldukça katkı sağlayacak.

SEZON SAYISI: 9

3. AMERICAN CRIME STORY

Dizi, her sezonunda Amerika’nın yankı uyandıran gerçek cinayetlerinin dava süreçlerini ele almaktadır. İlk sezon için Amerikan futbol ligindeki Simpson davası ele alınmış. Kariyerinin zirvesinde olan siyahi futbolcu, eski sevgilisi ve erkek arkadaşını öldürmekten yargılanmaktadır. Dava devam ederken siyahiler, ırkçılık yapıldığı iddiası ile ayaklanır. Dizide olayların akıcılığı izleyenlere kaliteli seyir olanağı sunuyor.

SEZON SAYISI: 2

F3.jpg

4. SHERLOCK

Moviemania - Textless high-resolution mo

Şimdi hepimizin bildiği ama bir hukukçu gözüyle izlediğinizde çok farklı bakış açıları yakalayabileceğiniz bir seri var. Dizi, şehirde cinayetlerin peşine düşen polis teşkilatının cinayetlerin çözülmesi için yardım aldığı, dahi bir beyne sahip olan Sherlock Holmes ve onun ev arkadaşı Doktor Watson’ı konu almaktadır. Her bölümünden ayrı zevk alacağınıza emin olduğum seriyi bir de hukukçu olarak izleyin.

SEZON SAYISI: 4

5. THE ESCAPE ARTIST

Sırada 3 bölümlük mini bir dizi var. Başarılı bir avukat olan Will Burton, herhangi bir vakayı kaybetmemesi ve suçluları zor durumlardan kurtarabilmesi ile ünlüdür. Ancak gün gelir ve Burton, ünlü bir cinayet zanlısını savunmaya başlamasıyla bu davayı alma kararının doğruluğundan şüphe eder. Meslek ve meslek etiğiyle alakalı, size derin sorgulamalar yaptıracak mini bir dizi.

SEZON SAYISI: 1

F5.jpg

6. THE GOOD WIFE

The Good Wife cast from The Good Wife's

The Good Wife, en gözde hukuk dramları arasında yerini almıştır. Yo Ji Tae geleceği çok parlak gözüken, başarılı bir savcıyken adı bir yolsuzluk olayına karışınca tutuklanır. Yo Ji Tae'nin karısı Jeon Do Yeon, 13 yıl önce bıraktığı avukatlık mesleğine dönerek kocasını savunma görevini üstlenir. Tüm bunların yanı sıra sahip çıkmak zorunda olduğu 2 çocuğu da vardır. Son derece sessiz, sakin, gösterişsiz ama derinden ilerleyen bir dizi.

SEZON SAYISI: 7

7. DOUBT

Bir grup avukatın hayat hikayelerinin anlatıldığı, kısa ama etkileyici bir dizi. Farklı yerlerden gelip, farklı hikayelere sahip olan, hepsi birbirinden başarılı 4 avukatın birlikte yaptığı işlere şahit olacaksınız. Tek sezonluk bu dizide tuhaf olaylara şahit olacaksınız.

SEZON SAYISI: 1

F7_edited.jpg

8. THE WIRE

F8.jpg

Sıradaki dizi kelimenin tam anlamıyla EF-SA-NE. 5 sezon boyunca küresel sorunları cesurca işleyen bu diziden çok şey öğreneceksiniz. İlk sezonunda uyuşturucu kullanımı konu ediliyor. Uyuşturucu kullanan gençlerin yaptıkları hataları ve yaşadığı zorlukları aktarıyor.

İkinci sezonunda küresel bir sorun haline gelen işçi sendikalarını konu edinen dizi, devamında uyuşturucu problemi üzerinden olayları daha politik bir boyuta taşıyor. Dördüncü sezon itibariyle ise bir diğer küresel sorun olan eğitim konusu ele alınıyor. Eğitim sistemindeki aksaklıklar, yanlış seçimler ve mezuniyet sonrası yaşanan hayal kırıklıkları çarpıcı bir şekilde yansıtılmış. Son sezonda da hayatın her alanında yer alan medya araçlarının olumsuz etkileri ve insanlığa zararları aktarılıyor.

SEZON SAYISI: 5

I Finally Started Watching _The Wire_ an

9. DAMAGES

Patty Hewes, çok ünlü bir hukuk firmasının sahibi ve yılların tecrübesiyle mangalda kül bırakmayan denilen cinsten, güçlü bir avukattır. Genç ve idealist Avukat Ellen Parsons, mesleğinin henüz başındayken, bu firmada çalışma şansına sahip olur. Bu şansı kariyeri için iyi değerlendirmek, çalışkan ve özverili Ellen için çok önemlidir.

Ellen'ı kanatları altına alan Hewes, onu milyarder Arthur Frobisher'ın davasına dahil eder. Frobisher'ın onlarca eski çalışanının hakkını yiyerek aileleri mağdur ettiği ancak gücünden dolayı kimsenin de ona zarar veremediği bilinmektedir. Hukuk bürosu, bu milyardere karşı tüm gücüyle çekişmeli bir hukuk savaşına girer. Heyecanlı, paranoyakça bir konusu olan bu diziyi izledikten sonra yedekte 3-5 plan tutmayı alışkanlık haline getireceksiniz 😊

SEZON SAYISI: 5

F9.jpg
F9.jpg

10. KANIT

F10.jpg

Son sırayı da yerli dizimize vermek istedim. Orijinali Crime Scene Investigation olan, suç mahali araştırmasını konu edinen ABD uyarlaması bir dizi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü cinayet masasından Başkomiser Orhan ve Komiser Selim, her hafta başka bir cinayeti çözmeye çalışırlar. İkilinin bulduğu delilleri Kriminal Laboratuvarda değerlendiren Gamze ile Adli Tıp'ta otopsi yapmakla görevli Doktor Ece ise cinayetlerin çözülmesine yardımcı oluyor. Her bölümüyle insanı kendine bağlayan, Türk televizyon tarihinin en iyi uyarlama dizilerinden biri.

SEZON SAYISI: 3

Bizi DeğerlendirinBayılmadımHarika değilİyiHarikaMuhteşemBizi Değerlendirin
bottom of page