top of page

Burcuna Göre Nasıl Bir Hukukçusun

?

1. Koç (21 Mart - 20 Nisan): Herkesin Tanıdığı Hukukçu

Gökada

Ah selam! Sanırım sen şu herkesin tanıdığı hukukçusun, methini çok duydum. Kimin ne sorunu varsa hemen bir çırpıda çözüme kavuşturuyormuşsun. Ama görüyorum ki bu işleri hallederken etrafını çok ihmal ediyor, önemli işlerini kenara itiyorsun. Unutma, hırs dengeliyken güzel. İş bitirici olmakta senden iyisi yok biliyorum ama lütfen sadece bir şeye kafanı takıp diğer işlerini ihmal etme. Biraz yavaşlamayı, hayatı akışına bırakmayı öğren. Sen zaten ortamların göz bebeğisin, başkalarının da kazanmasına izin verirsen hayatın daha eğlenceli olacak.

 

Görüyorum… Görüyorum…

Saldırgan ve kafayı takan kişiliğinin olumlu tarafları da var, ceza hukuku alanından hoşlanıyor olabilir misin? Bence sana ceza avukatlığı çok uygun çünkü güçlü ve mücadelecisin. Kim bilir, belki boş yere ceza alacak birinin hayatını kurtarabilir ya da haksızlığa uğramış biri için adaletin sağlanmasına öncülük edebilirsin. Bu arada, sevdiğin alanı doğru tahmin edemediysem üzülme, yükselen burcuna da bir göz at, belki orada yazanlar sana daha yakındır.

Son olarak, sana bir tavsiye: Her şeyi de kafana takma yahu! Ne demiş ünlü düşünürler Timon ve Pumba: Hakuna Matata!

*Hakuna Matata; “Aldırma, Boşver” anlamına gelen Svahilice kalıp. Aslan Kral çizgi filminin karakterleri Timon ve Pumba’nın söylediği şarkıyla ünlenmiştir.

2. Boğa (21 Nisan - 21 Mayıs): Zengin Hukukçu

rasathane

Heeey boğa, neler yapıyorsun bakalım? Yeni ofisin hayırlı olsun, sanırım iyi kazanıyorsun çünkü burası epey lüks eşyalarla dolu. Duydum ki yeni işine kolaylıkla uyum sağlamış, sakin ve tutarlı kişiliğinle patronlarının güvenini kazanmışın bile. Yalnız, eğri oturup doğru konuşalım: Sen biraz rahatsındır, sakın ha rehavete kapılıp işlerini ihmal etme! Uyumayı sevdiğin kadar parayı da sevdiğini biliyorum, sonra bu lüks yaşamından olursun bak!

Ay o değil de geçen bizim fakülteye uğradım ve aklıma eski anılarımız geldi. O zamanlar da senin en sevdiğin dersler miras ve borçlar hukukuydu değil mi? Okula pek ilgi göstermemene rağmen bu iki dersi hep ilgiyle dinlerdin. Parayı sevdiğin o zamandan belliymiş haha, baksana şimdi de işin hep parayla, gelsin tazminatlar gitsin miras payları…

Yanlış hatırladıysam kusura bakma, senin yükselenin neydi? Belki orada doğru hatırlamışımdır, bir göz at istersen.

Neyse, ben kalkayım artık. Bak dediğimi unutma rehavete kapılırsan sonra çok üzülürsün. Ne demiş Benjamin Franklin: Tembellik, o kadar yavaş hareket eder ki yoksulluk çok geçmeden ona erişir.

Yanlış hatırladıysam kusura bakma, senin yükselenin neydi? Belki orada doğru hatırlamışımdır, bir göz at istersen.

Neyse, ben kalkayım artık. Bak dediğimi unutma rehavete kapılırsan sonra çok üzülürsün. Ne demiş Benjamin Franklin: Tembellik, o kadar yavaş hareket eder ki yoksulluk çok geçmeden ona erişir.

3. İkizler (22 Mayıs - 21 Haziran): Ağzı İyi Laf Yapan Hukukçu

Güneş tutulması

Aaa şu gelene bakın, ikizler yine moda dergilerinden fırlamış gibi fakültede fink atıyor! Giydiği her şeyi de kendine yakıştırıyor vallahi, kesinlikle çok tarz. Yalnız şimdi karşılaşırsak bir saat kilitler bizi hayat hikayesiyle, kaçalım ufaktan.

Tüh be yakalandık. Selam ikizler! Bugün yine çok havalısın, kesin anlatacağın önemli şeyler vardır ama lütfen kısa tutmaya çalış. Birazdan ders başlayacak. (…) Huuuh! Sen anlatırken ben yoruldum resmen. Demek bugün mülakatın vardı, süper geçtiğine eminim. Çok konuşuyorsun falan ama senin ağzın iyi laf yapar. Son derece entelektüel ve sempatiksin, kesin konuşmaya başladığın anda seni seçmeye karar vermişlerdir. Yalnız seçilirsen, sakın geçen seferki gibi son dakika gitmekten vazgeçme. Biz senin bu dengesizliklerine alışığız ama iş dünyası affetmez!

Ah unutmadan;  “Yapay Zeka Hukuku” zirvesi varmış duydun mu? Senin bu konuya bayıldığını hatırlıyorum. Yanlış hatırladıysam da kusura bakma, yükselenin buralarda bir yerde olacaktı belki orada sevdiğin bir alan bulursun.

4. Yengeç (22 Haziran - 22 Temmuz): İşine Duygularını Karıştıran Hukukçu

Astonomical Saat

Yengeç? Görüyorum ki yine göz musluklarını açmışsın. Bu sefer ne oldu? (…) Hmm, demek aile içi şiddet gören bir çocuğun davasına bakıyorsun. Anladım ama senin zaten alanın bu değil mi? Aldığın her davada ağlar ve duygularını işine karıştırırsan nasıl tutunacaksın bu meslekte?

Gerçi diğer taraftan, bu konularda duyarlı ve hassas olmasaydın işini bu kadar iyi yapamazdın. İleride çok iyi bir ebeveyn olacağından şüphem yok, yalnız yine de işinle duyguların arasında bir denge sağlaman lazım. Hatırlasana, fakültedeyken bir çocuğun sevgilisini dövdüğünü zannedip onu şikayet etmiştin, sonra durumun öyle olmadığı anlaşılmıştı… Kuşkucu olmak bu meslek için kötü bir özellik değil ama kin, öfke gibi negatif duyguların seni ele geçirmesine de izin vermemen lazım. Bu arada belki çocuk hukuku sana göre değildir, yükselenini de bir kontrol et, sana göre bir şeyler bulacağından eminim.

Ah bak gördün mü unutuyordum az daha, sana ev hediyesi almıştım. Ya da ofis hediyesi mi desem? Çok sevdiğin evinden ayrılamadığın için evi ofise çevirmişsin diye duydum. Ah senin şu evcimenliğin!

5. Aslan (23 Temmuz - 23 Ağustos): Gösterişçi Hukukçu

dişi aslan

Şşşt, buraya bakın! Aslan’ın çalıştığı yeri gördünüz mü? Boğa’nınkinden bile daha şaşaalı. Neyse, buraya geliyor kendi anlatmaya başlar zaten. (…) Vauuuuuv Aslaaan, neler yapmışsın sen öyleee gerçekten de harika birisin. Müthiş özgüvenli olduğunu zaten biliyorduk ama patronundan da büyük övgüler alıyorsun, sen seversin övgüyü hahahah.

Ama dost acı söyleyeceği için sana birkaç tavsiyem var. En son kendini övüp gösteriş yaptığında ne olmuştu hatırla: Kendini beğenmiş damgası yemiştin, herkes sana cephe almıştı. Kendini sevmek güzel şey ama biraz frene bassan fena olmaz. Narkisos’un hikayesini düşün, sen de az daha böyle devam edersen çiçeğe dönüşeceksin. Bu arada sen şirket avukatıydın değil mi, okuldayken de şirketler hukukuyla çok ilgili olduğunu hatırlıyorum. Yanlış hatırladıysam da kusura bakma, yükselenin buralara bir yere saklanmış, onu bulursan ilgini çekecek konuyu da bulabilirsin.

6. Başak (23 Ağustos - 22 Eylül): Kontrolcü Hukukçu

Astronomik Saat

Başak, selam! Çok yorgun görünüyorsun, temizlik mi yapıyorsun yoksa? Şaka şaka, hepimiz senin sürekli temizlik yapmadığını biliyoruz merak etme. Ama tertipli olmayı ve etrafı kontrol etmeyi seviyorsun kabul et. Zaten bu yüzden kamu hukukuna yöneldin, idare etmek senin işin!

Neler yapıyorsun bu aralar bakalım? Yeni projeler yapıyormuşsun diye duydum ama az önce gelirken insanlar işlerin yavaş ilerlediğinden bahsediyordu. Yine mükemmeliyetçiliğe başladın ve hiçbir şeyi beğenmiyorsun değil mi? Aaaah aaah sana kaç kere dedim yapma şöyle diye, her şeyi kontrol edemezsin, hayatta aksiliklerin de olması kaçınılmaz. Halbuki bu acelecilikle senin işlerini çabuk halledebilmen lazım ama iş senin olunca mükemmel olsun diye yavaşlıyorsun...

Bak sana çok sevdiğim bir söz söyleyeyim: İnsan yaradılışı hiçbir zaman mükemmel olamıyor. En parlak yıldızda bile karanlık lekeler bulunur. (Charlotte Brontë)

Ah, neredeyse unutuyordum, kamu dışında bir alana yönelmeyi düşünürsen yükselenini bir kontrol et. Orada mutlaka sevdiğin bir alan bulacaksın.

7. Terazi (23 Eylül - 22 Ekim): Adil Hukukçu

Adalet

Teraziii, n’aber? Bugün en az ikizler kadar şık görünüyorsun. Uzun zamandır görüşemiyoruz nerelerdesin, neler yapıyorsun bakalım? (…) Aaa demek arabuluculuk eğitimi alıyorsun. Bir şey diyeyim mi, tam senlik alan.

Adil, dürüst ve uyumlusun. Sektörün tozunu dumana katarsın vallahi. Zaten arkadaş ortamında da arayı bulmakta senden iyisi yok! Yalnız, senin fikirlerin çabuk değişir, umarım işine fazla yansıtmazsın bu huyunu, yoksa yandın.

Ay hazır buradayken, bana birkaç tavsiye ver bari. Haftaya bir resepsiyona katılacağım, ne giyeyim? Sen anlarsın bu işlerden bir el at.

Bu arada, arayı bulmaktan sıkıldıysan yükselenine de bir bak. Belki orada senin için daha uygun bir kariyer planı vardır.

8. Akrep (24 Ekim - 22 Kasım): Hırslı Hukukçu

Teleskoptan Bakmak

Ahh, dikkat et! Akrep, iğneni çıkarmış gelene geçene batırıyorsun yine. Kim sinirlendirdi seni? (…) Aaa, demek sorumlu olduğun projeyi başkasına verdiler. Merak etme, sen çalışkan ve kararlısındır mutlaka daha iyi projeler alırsın. Boşver, bunun sende olmaması gerekiyormuş. Gerçi sana ne söylesem boş, kafayı taktın bir kere. Koç da senin gibi. Şu hırsınızı törpüleyin biraz!

Bak, her şeyi fazla içselleştirip üzerine alınıyorsun. Takıntılarından, alınganlığından kurtul lütfen, yoksa hayata hep negatif bakarsın. Neyse, sen siyasetle ilgileniyordun ne yaptın o işi? Bak, bu hırsını dengelersen siyaset hukukunda çok işine yarayabilir, düşün bunu.

 

Siyaset artık ilgini çekmiyorsa yükselenine de bakabilirsin, belki orada seveceğin bir alan vardır.

9. Yay (23 Kasım - 21 Aralık): Maceracı Hukukçu

Okçuluk Yaylar

Yay? Nereden dönüyorsun böyle, elinde bavullarla? Gerçi benimki de soru, kesin bir uluslararası hukuk kongresinden dönüyorsun. Bu sefer neresi?(…) NE! Tanzanya mı??  Senin Tanzanya’ya kongre için değil de sırf macera olsun diye gittiğine yemin edebilirim ama kanıtlayamam hahaha. Sen fakültedeyken de böyleydin, nerede macera orada sen. Yeter ki gezmek tozmak olsun..

Hatta o zamanlar da Birleşmiş Milletler’e girmek istiyordun. Uluslararası hukukla ilgilendiğini biliyorum ama bu hayalini gerçekleştirip gerçekleştirmediğinden haberim yok. Gerçi sendeki bu kültür seviyesi ve bildiğin dillerle seni havada kaparlar. Daima güler yüzlüsün, ortamın neşesi olursun vallahi.

Peki hala sabırsız mısın? O zamanlar her şeyden çabucak sıkılırdın, gittiğin ülkelerde zor dayanıyorsundur sen haha. Yine de bu yanını törpülemeye çalış, ne demiş MT Bas: Sabırsızlık, gençliğin en önemli günahıdır.

Ha unutmadan, eğer uluslararası hukuk artık ilgini çekmiyorsa yükselenine bir göz at, mutlaka vardır sana göre bir şeyler.

10. Oğlak (22 Aralık - 20 Ocak): İşkolik Hukukçu

Gezegen ve Ay

Sayın savcım! Beni hatırladınız mı? Hahahahaha şaka bir yana, nerelerdesiniz Oğlakcığım gözümüz yollarda kaldı. İşe güce daldınız arkadaşlarınızı unuttunuz. Aaah ah, sen fakültedeyken de böyleydin, her zaman disiplinli, sorumlu ve çalışkandın hatta aramızda sana duygusuz derdik. Çünkü işinle duygularını asla birbirine karıştırmazdın.

Görüyorum ki hala öylesin, işin her şeyden önce geliyor. Ne kadar duygularını belli etmesen de hepimiz senin işine bayıldığını biliyoruz. Taa o zamanlar, küçük küçük de olsa bir şekilde adaleti sağlamaya çalışırdın. O yüzden savcılık tam sana göre, sen bu iş için yaratılmışsın!

 

Yalnız, fazla dik başlısın, geçen yine amirlerine kafa tutmuşsun haberlerini alıyorum. Şu karamsarlığından ve kindarlığından kurtulman lazım, işini iyi yapıyor olmasan kapının önüne konurdun vallahi.

Savcılık mesleğini sevmediysen koş git yükselenine bak, belki sana uygun kariyer oradadır. Haydi kaçtım ben!

11. Kova (21 Ocak - 18 Şubat): Aktivist Hukukçu

Dünya ve Uzay

Kova, heeey buraya bak! Ne o elindeki pankartlar, yine insan hakları yürüyüşlerinden birine katıldın değil mi? Hümanist arkadaşım benim. Ama dikkat et, hala öğrenciyiz, yanlış yerlerde bulunup da eğitim hayatını yakma. Yoksa o çok sevdiğin insanların, haklarını savunabileceğin bir mesleğin olmaz.

Gerçi sen çok beceriklisindir, bir sorun olursa hemen de sıyrılıverirsin işin içinden. UNICEF’in stajına seçilmişsin diye duydum. Kesin entelektüel kişiliğin ve bilmiş laflarınla büyülemişsindir yetkilileri…

 

Ay bana bak! Sakın sorumlu olduğun çocukları ayartıp bir çılgınlık yapma, senin ruhun çocuk, onların da kendileri çocuk, ortalığı karıştırırsınız hep birlikte.

Hahaha, şaka bir yana lütfen bulunduğun ortamda gelenekleri zorlama, olmayacak yenilikler getirmeye çalışma, insanlar senin bu çılgın tarafına alışık değil.

Ha unutmadan, yükselenine baktın mı hiç? Orada insan hakları dışında da ilgini çekebilecek şeyler olabilir.

12. Balık (19 Şubat - 20 Mart): Hisleri Kuvvetli Hukukçu

Palyaço balığı

Balık! Seni burada yakaladığım iyi oldu. Geçen gün bize geldiğinde kayıp olan kolyemi buldum. Dediğin gibi komşunun küçük oğlu alıp oyuncağının boynuna takmış. Henüz küçük olduğundan parlak nesneler ilgisini çekiyor, annesi bulunca getirdi hemen.

Sahi sen nasıl anladın onun olduğunu? Gerçi senin hislerin kuvvetlidir. Bu yüzden boşanma davalarının bir numaralı ismisin. Aldatan eşlerin korkulu rüyası olarak nam saldın vallahi hahah.

 

Yalnız bugün pek bir neşesizsin. Eskiden de böyleydin, ne zaman bir olumsuzluk olsa hemen karalar bağlıyorsun. Yapma şunu, olumsuzluklar karşısında kolay dağılmaktan vazgeç. Ne demiş J.P Fleishman: Karamsar insan, kendi kendinin en büyük düşmanıdır.

Ha bir de yükselenin seni arıyordu, bana bir uğrasın dedi. Ona da göz atmayı unutma.

Bizi DeğerlendirinBayılmadımHarika değilİyiHarikaMuhteşemBizi Değerlendirin
bottom of page