top of page

ASk-ı Memnu Karakterleri Hukukçu Olsaydı

Türk televizyon tarihinin en önemli dizilerinden olan ve Halit Ziya UŞAKLIGİL'in aynı isimli romanından uyarlanan Aşk-ı Memnu' , günümüz Türkçe karşılığıyla yasak aşk mânâsına gelir. izler için dizi karakterlerini "Eğer birer hukukçu olsalardı nasıl olurlardı?" doğrultusunda inceledik.

Keyifli Okumalar!

1. Firdevs Yöreoğlu

Resim1.png

Firdevs Yöreoğlu kocasının iflas etmesi üzerine servetini kaybetmiş, hırslı, lüks düşkünü bir kadındır. Kızlarıyla bile hep rekabet halinde olan Firdevs Hanım; hukuk alanında da bol entrikalarıyla, rekabetçi tavrıyla ticaret hukuku davalarının vazgeçilmezidir. Meslektaşları arasında “kaybetmeyen kraliçe” adıyla da anılır.

 

Öyle ki piyasada Yöreoğlu ismini duyan herkesin esas duruşa geçtiği dedikodusu dillere pelesenk olmuştur. Hatta bir rivayete göre büyük şirketler kendisinin müvekkili olabilmek için her yıl kuraya katılıyormuş.

2. Adnan ZİYAGİL

Resim2.png

Adnan Ziyagil, zengin bir iş adamı ve cemiyet hayatının önde gelen isimlerindendir. Karısının ölümünden sonra sessizliğe gömülmüş ve kendini çocuklarına adamıştır; ancak Bihter'le karşılaşınca ona aşık olmuş ve aralarındaki büyük yaş farkına rağmen onunla evlenmiştir.

 

Tam anlamıyla bir salon beyefendisi olan Ziyagil, sanata karşı da çok ilgilidir. Her ne kadar aile hayatında yaşadığı entrika ve tatsızlıklar Aile Hukuku pratiklerine konu olacak kadar absürt olsa da kendisi Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku konusunda uzmanlaşmıştır. Zaten cemiyet hayatından da yakından tanıdığı, akla gelebilecek bütün sanatçılar, yazarlar, bilim insanları onun vazgeçilmez müvekkilleri arasındadır.

3. Bihter ZİYAGİL (YÖREOĞLU)

Resim3.png

Bihter Ziyagil (Yöreoğlu) çocukluğundan beri annesiyle rekabet halindedir. Hatta bu nedenle annesinin ağına düşürmek üzere planlar yaptığı, zengin iş adamı Adnan Ziyagil'le bile evlenir. Ziyagil Yalısı, Adnan’ın iki çocuğu ve manevi yeğeni Behlül yüzünden kaosun adresidir.

 

Aile ve kişiler hukuku üzerine uzmanlaşan Bihter, mesleki hayatında edindiği olumsuz deneyimlerin hepsini kendi evliliği üzerinde kullanmış ve maalesef aptallık ederek yolunda giden (!) evliliğini Adnan’a karşı sadakatsiz davranışlarıyla taçlandırmıştır. Bu da yetmezmiş gibi Behlül’ün aşkından hayatına son vermiş ve deyim yerindeyse kendi davasını kendisi kapatmıştır.

4. Behlül HAZNEDAR

Resim4.png

Behlül Haznedar, Ziyagil Ailesi’nin manevi yeğeni, yakışıklı ve çapkın adamı ve aynı zamanda da Bihter’in imkansız aşkıdır…

Yengesi Bihter ile yasak bir ilişki içerisinde olan Behlül, yaptıklarının üzerini kapatabilmek için evin kızı Nihal ile nişanlanmıştır.

 

Magazinin de çok yakından takip ettiği ünlü bir playboy ve avukat olan Behlül, daha çok ünlü simaların avukatlığını yapmaktadır. Sosyal medya üzerinden edilen hakaretler için talep ettiği tazminatlardan aldığı paylarla, kendine bir “taş ev” aldığı günlerce konuşulmuştur. En son, Bihter’in kendisi yüzünden intihar etmesi üzerine bu evde inzivaya çekildiği dedikoduları ortaya atılmıştır.

Bizi DeğerlendirinBayılmadımHarika değilİyiHarikaMuhteşemBizi Değerlendirin
bottom of page