top of page

Dear Zachary : Zachary Turner Cinayeti Kanada Hukuk Sistemini Nasıl Değiştirdi ?

2008 yapımı “Sevgili Zachary : Bir Oğula Babası Hakkında Bir Mektup” Amerikalı film yapımcısı Kurt Kuenne’in belgesel türünde ki filmi. Filmde yoğun bir şekilde hissedilen sevgi ve filme konu olayın sonuçları filmi bitirdiğinizde sizi sarsılmış bir şekilde bırakıyor. Dört parçaya ayırdığım bu yazıya siz filmi izlerseniz tekrar beklerim.


1. Tüm olayların başladığı Andrew Bagby cinayeti


Belgesel Kasım 2001’de Doktor Andrew Bagby’nin Keystone parkında 5 kurşunla (yüzünden, göğsünden,2 defa kalçasından, kafasının arkasından) ve “gözle görülür bir intikam duygusuyla” öldürülmesini konu alıyor. Çevresinde ki herkes tarafından sevilen Doktor Bagby’i kim “intikam” duygusuyla öldürmüştü ?


Andrew’in çevresindeki herkesin aklına gelen ilk isim Shirley Turner’dı.


Doktor Shirley Turner, Andrew’un, ondan 12 yaş büyük kız arkadaşıydı. Daha öncesinde 2 defa boşanmış ve 3 çocuğu olan bu kadının hem çocuklarına hem de daha önceki ilişkilerinde de oldukça rahatsız edici davranışlarla ve psikolojik fiziksel şiddetle geçmişi vardı. Bu davranışlar kendi ilişkilerinde de baş göstermeye başlayınca Andrew 2 yıllık ilişkilerini bitirme kararı aldı. Bahsi geçen davranışların arasında : kendine zarar vermekle tehdit etmek, telefon ve mesaj yoluyla taciz boyutunda sık iletişime geçmeye çalışmak ve hamile olduğuna dair yalan söyleyip evliliğe zorlamaya çalışması da vardı.


Cinayetin olduğu gün, Dr. Bagby’nin çalıştığı hastanede ipuçları ve yararlı olabilecek bilgiler için soruşturmaya gelen polis ekibine Andrew’in iş arkadaşı ve komşusu, Shirley Turner’ın sabah saat altıda Andrew’un evinin önüne geldiği bilgisi ortaya çıkınca polis araştırmalarına başladı.


Ancak Shirley’e karşı kullanılabilecek güçlü kanıtlar için cinayet silahı ve Shirley’nin aynı model silahı ve silah eğitimi gözden geçirilmiş, telefon sinyalleri araştırılmıştı. 2 hafta süren çalışmanın ardından Shirley’nin sinyalleri hastane personeli tarafından verilen bilgiyle uyumlu çıkmıştı. Bunun yanı sıra cinayet silahında ki spesifik arızalar Shirley’nin silahıyla birebir aynıydı ancak bu bilgi ortaya çıkarılana kadar Shirley vatandaşı olduğu Kanada’ya gitmişti.


Andrew için yapılan cenaze ve anma törenlerinin ardından araştırma hala sürerken Shirley 7 Şubat 2002’de bir basın açıklaması yaptı : Andrew’in bebeğine bu sefer gerçekten hamileydi.


2. Zachary ve Kanada Yargı Sistemi


Bagby ailesi haberi alır almaz daha doğmamış bebeğin velayeti için dava açmaya karar verdiler. Bu süreç için hedefleri, Shirley’nin Andrew’un cinayetiyle yargılanması için Amerika’ya iade edilmesi, bebeğin korunması ve kendi haklarının korunmasıydı. Bunun için Kanada St. John’s’a taşınan aileye yapılan ilk uyarı sürecin yavaş işlediğiydi.


Verilen her duruşma tarihi ufak bir detay yüzünden bir sonraki tarihe erteleniyor gerçekleşen duruşmalar ise oldukça kısa sürede tamamlanıyor ve tam bir sonuca ulaşamıyordu. Bu üstünde cinayet şüphesi olan Shirley Turner’ın sivil hayata neredeyse hiçbir kısıtlama olmadan karışması demekti.


Sürecin yavaşlığını ve süreç içinde yaşananları göstermek adına duruşmaların kısa bir kronolojisi :

-          15 Şubat : Savcı iade talebinin alındığını onayladı duruşma 11 Mart’a ertelendi

-          11 Mart : İade duruşmasının tarihinin belirlenmesine karar verildi

-          25 Mart : İade duruşmasının tarihi 27 Mayıs olarak belirlendi

-          27 Mayıs : Suçluların iadesi yasasının 32. bölümünün Fransızca’dan İngilizceye çevirisini tartışmaya açmaya ayrıntılı bir çeviri için duruşmayı 11 Haziran’a ertelemeye karar verdiler

-          11 Haziran : 5 dakika süren duruşmada yargıç çeviri için karar verebilecek durumda olmadığını söyledi ve duruşmaya 30 Temmuz’a kadar ara verdi


Bu noktada mahkemeler ve dava hariç yaşanan en büyük gelişme bebek Zachary Andrew Turner’ın 18 Temmuz 2002’de ki doğumuydu. Zachary’nin doğması bu noktada üzerinde güçlü cinayet şüphesi olan ebeveyninin bakımı altında olması demekti Shirley’nin daha önceki partnerleri ve kendi çocuklarına uyguladığı psikolojik ve fiziki şiddet düşünüldüğünde tedirgin olan Bagby Ailesi velayet ve iade sürecinin hızlanması için ellerinden geleni yapmaya devam ettiler


-          30 Temmuz : Duruşmaya tekrar ara verildi

-          19 Eylül : İade duruşması başladı ve kanıtlar sunuldu

-          18 Ekim : Avukatın itirazlarının değerlendirilmesi süreci başladı ve ertelendi

-          22 Ekim : Mahkemeye devam kararı verildi ve mahkeme yeniden ertelendi

-          14 Kasım : Shirley hakkında jüri kararı verilene kadar hapiste tutulmasına karar verildi


Shirley’nin sonunda hapse girmesiyle beraber Zachary’le daha fazla zaman geçirme şansına kavuşan Bagby ailesi için torunlarının yanlarında olması hali oldukça kısa sürdü. 10 Ocak 2003’de Shirley Turner serbest bırakılmıştı.


Ve serbest bırakılmasının ardında ki gerekçelendirme hem aileyi hem de olayla ilgilenen kamuoyunu oldukça sinirlendirmişti.


“Dr. Turner’ın tutuklu kalmasının kamuoyu yararına hiçbir katkısı yoktur. Yargılandığı suç her ne kadar şiddetli ve ağır bir suç olsa da genel topluma yönelik değildir. Dr. Turner hakkında böyle bir endişenin oluşmasına yönelik herhangi bir psikolojik sorununun belirtisi yoktur. Suç her ne kadar ciddi olsa da doğası gereği hedefi spesifiktir ve toplumun genel çıkarlarına bir zararı yoktur.”


Bu açıklamayla beraber Dr. Turner 75.000 dolarlık bir kefaretin ödenmesiyle serbest bırakılmıştı.


Mahkemenin bu çıkarımı kamuoyu genelinde, Dr. Turner’ın anlık olarak sinirlendiği ve hedefi olan kişiyi öldürdüğü için bir daha cinayet teşebbüsünde bulunmayacağı şeklinde yorumlanmıştı. Ancak mahkeme bu noktada oldukça yanılmıştı.


Bu serbest bırakılmayla beraber Kanada’da kanunların değişmesine sebep olacak olaylar zincirinin sonuna yaklaşılıyordu.


3. Shirley Turner’ın Serbest Bırakılması ve Zachary Turner cinayeti


Shirley Turner’ın serbest bırakılmasıyla beraber Bagby ailesi torunlarını düzenli görebilmek için tekrar büyük bir mücadeleye girişmek zorunda kalmışlardı. Shirley, Kate ve David torunlarını her görmeye geldiklerinde çifte karşı oldukça saldırgan bir tavır gösteriyordu. Özellikle Kate’i 1 yaşını daha doldurmamış Zachary’i kendisine karşı doldurmakla suçluyordu bu bahaneler doğrultusunda Bagby’leri Zachary’i görmekten alıkoymaya çalışıyordu.


Shirley’nin hapisten çıkmasından bir süre sonra yeni bir erkek arkadaş edinmiş ve daha öncesinde de başka erkek arkadaşlarına gösterdiği sıkıntılı tavırlar baş göstermeye başlamıştı. Bu tavırlarından şüphelenen adam Shirley’i araştırmış ve Andrew Bagby cinayetini görünce Shirley’den ayrılmaya karar vermişti. Bu kararın ardından Shirley mesajlar ve aramalar yoluyla adamı taciz etmeye başlamış ve sonrasında Zachary’i de yanına alarak adamın evine gitmişti. Eve zorla girmeye çalışmış ancak adam girmesine izin vermeyince Shirley Turner 2. ve son cinayetini işlemeye koyulmuştu.


Arabasını erkek arkadaşının evinin yakınlarına park edip erkek arkadaşının onları öldürdüğü görüntüsünü verebilmesi adına, Zachary ve kendisinin fotoğrafları ve kanıt sayılabilecek bazı itemleri erkek arkadaşının mülkiyetinin sınırları içerisinde farklı yerlere bırakmış, sonrasında Zachary’e sakinleştirici verdikten sonra bir kazak yardımıyla göğsüne bağlayıp evin yakınlarında ki bir limandan kendini denize bırakarak hem kendisini hem de Zachary’i öldürmüştü.


4. Zachary Yasası


Tüm bu olaylar ve dava süreci hakkında oldukça detaylı şekilde çekilen belgesel Dear Zachary, yazının başında da belirttiğimiz gibi Kurt Kuenne tarafından çekildi. Kurt Kuenne, Andrew Bagby’nin oldukça yakın bir arkadaşıydı ve bu belgesel başlangıcından bitişine kadar 3 farklı amaçla çekilmişti.


Yapım ilk başladığında yönetmen Kuenne’nin amacı, Andrew’in ölümünden sonra ondan kalan hatıraları birleştirmekti. Olaylar gelişip Zachary’nin doğmasıyla beraber yeni amacı babasını asla tanıyamayacak olan Zachary’e babasını anlatacak bir film yapmak olmuştu ve maalesef Zachary’nin ölümünden sonra filmin amacı artık ölmüş olan Zachary için bir adalet arayışıydı.


Yasal düzenleme için destek toplama adına yönetmen Kuenne filmi öncelikle geniş kitlelere ulaşabileceği film festivallerine gönderdi. Filmin debutu Park City Slamdance festivalinde gerçekleşti. Her film gösteriminin sonunda yeni bir yasal düzenleme için izleyicileri parlamentoya dilekçe yazmaya davet eden Bagby ailesi ve Kurt daha sonrasında filmi televizyona çıkarmayı başardılar.


Ulaştıkları kitle giderek büyürken gerçek bir değişimin daha hızlı gerçekleşmesi adına Kurt filmi parlamento üyelerine de göndermişti. Parlamento’nun 413 üyesi arasından tek bir senatör Kurt’a geri dönüş yapmıştı. Alberta eyaleti senatörü Tommy Banks. Senatör Banks’in yardımıyla film parlamento çalışanlarına sunulacak şekilde bir gösterim ayarlandı. Filmin gösterimine katılım her ne kadar düşük olsa da filmi izleyen ve oldukça etkilenen Senatör Scott Andrews filmden çıkar çıkmaz parlamentodaki görüşmeler için ne yapacağını Bagby ailesiyle konuşmaya başlamıştı. Olumlu yönde bir değişim sonunda güçlü bir şekilde başlamıştı.


Adı geçen senatörlerin parlamentoda ki ısrarlı çabalarıyla neredeyse 2003’den beri devam eden ve aile için kabus gibi geçen süreç 2010’da Zachary Bill ya da Bagby Bill olarak da anılan C-464 yasadaki düzenlemeyle son bulmuştu.

“C-464


Tutukluluğun, suçun mağduru veya tanığı veya 18 yaşın altındaki herhangi bir kişi de dahil olmak üzere kamunun korunması veya güvenliği için gerekli olduğu hallerde, sanığın,  gözaltından salıverilmesi, suç işlemesi veya adaletin işleyişine müdahale etmesi;... “


Zachary üstünde kuvvetli cinayet şüphesi bulunan Shirley ile herhangi bir denetim ve ya denetim süresi olmadan yalnız bırakılmış ve Shirley hem kendisini hem de Zachary’i öldürmüştü. Kanada hukuk sisteminde bu olayın gerçekleşmesine olanak sağlayan yasal boşluklar filmin yayınlanmasından sonra oldukça dikkat çekmiş ve yasal düzenlemeler için kamuoyu oluşturulmuştu. Zachary’nin durumunda ve yasanın oluşturulmasında yapılan görüşmelerde sunulan benzer başka olaylar açık biçimde Zachary’nin durumunun Kanada’da ilk ve tek olmadığını gösteriyordu.


Victoria eyaletinde karısını öldürmeye teşebbüsle suçlanan Peter Lee’nin 6 yaşındaki oğlunu öldürmesi. Ontario’da Frank Mailly’nin darp suçundan hüküm giydikten sonra kefaretle serbest bırakılmasının ardından 6 yaşındaki iki oğlu 9 ve 12 yaşında ki iki kızını öldürmesi. St. Catherine’s’de Lawrence Mends’in cinayete teşebbüs suçundan hüküm giymesi ve kefaretle serbest bırakıldıktan 2 yaşında ki oğlunu öldürmesi...


Tüm bu davalarda çocuklar ciddi suçlardan yargılanan ve sonrasında kefaretle serbest bırakılan ebeveynleri tarafından öldürülmüştü. Tıpkı Zachary gibi. C-464’ün getirdiği değişiklikle, artık bu tip ağır suçlardan yargılanan kişilere karşı bu kişilerin etrafında ki çocukların koruması sağlanıyor.


Bu film ve Bagby ailesinin çabaları bu değişime giden süreçte kamuoyunun gücünü gösteriyor ve C-464 değişikliği benzer olayların gerçekleşmemesi için bugün hala kullanımda.


Kaynakça:
42 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page